У Генічеському районі відзначили День пам’яті жертв Депортації кримськотатарського народу.

Рішення Верховної Ради України з 2015 року  на державному рівні проводяться заходи дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

18 травня 2019 року у селищі Новоолексіївка пройшов мітинг – реквієм до Дня пам’яті  жертв – геноциду кримськотатарського народу, на якому були присутні представники влади та місцевого самоврядування району, керівники районних служб, меджлісу кримських татар громадських організацій, волонтери, мешканці Новоолексіївки та інших населених пунктів Генічеського району. У цьому році в черговий раз горталися сумні сторінки нашої історії: 75 років тому кримськотатарський народ було депортовано зі своєї Батьківщини –  з Криму.

У долі кожного народу є дні, які незабутні в пам’яті, які пам’ятатимуться, поки живий його наймолодший син.

18 травня 1944 року. Цей день чорними літерами вписаний в історію кримськотатарського народу, цей день став зв’язаним однією з найтрагічніших подій для кримських татар, за лічені години сталося непоправне – виселення народу з рідної землі …

Перед початком жалобного мітингу учасники виконали гімн України та гімн кримськотатарського народу. Та імам Аджи Усеїн Тохлу провів молебень за загиблими під час депортації.

У цей день до присутніх звернулися перший заступник голови районної державної адміністрації  Олексій Сищенко, заступник голови районної державної адміністрації  Гульнара Бекірова, керуючий справами Генічеської районної ради Сергій Коржевий, Генічеський міський голова Олександр Тулупов, голова Новоолексіївської селищної ради  Олександр Бурковський, голова Херсонського регіонального меджлісу кримських татар Ленур Люманов, Уповноважений від представництва президента України в Автономній Республіці Крим Сергій Скрипник, представник сільгосппідприємств «Хвиля» та «Агростеп» Неджат Куртаметов, голова Партії «Основа» Генічеського району Миколай Ніколенко, виконавчий директор громадського об’єднання «Солідарна Україна» Людмила Решетова. Вони зазначили, що багатотисячні втрати в пам’яті людства, бо депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар у місцях заслання.  Під час переїзду загинуло близько восьми тисяч людей, більшість з яких – діти і літні люди. Після вигнання кримських татар з рідної землі спорожніли села і міста. Висохли  сади, застогнала кримська земля від туги.Ті, що пройшли важкі випробування, через всю депортацію пронесли любов до Батьківщини, вірили в швидке повернення на рідну землю. Але мало кому судилося вижити. Туга за Кримом спалювала серця. А перед смертю лише просили «покажіть мені шматочок Криму».

День пам’яті жертв депортації болем відгукується в наших серцях. Сьогодні всі ми виражаємо скорботу багатьом тисяч невинних жертв, щодо яких, сталінським режимом,були здійснені злочинні злодіяння. У цей жалобний день ми з надією дивимося в майбутнє.Ми повинні не допустити повторення жахливої трагедії. Звернення до теми депортації важливо не тільки для нас, але і для майбутніх поколінь .

Кримськотатарський народ пережив багато трагічних подій. В різні часи від Голодоморів та репресій разом страждали люди різних національностей , які мешкають на території України, тому по закінченню мітингу, в пам’ять про всіх загиблих було покладено квіти до пам’ятного знаку «Жертвам голодоморів та політичних репресій».

Також цього дня в селищі Новоолексіївка пройшов показ художнього фільму «Хайтарма».

За інформацією відділу організаційної роботи та з питань внутрішньої політики апарату районної державної адміністрації

Більше від автора

У Генічеському районі відзначили річницю створення відділу патрульної поліції АРК та м. Севастополі Департаменту Патрульної поліції.

Урок пам’ яті було присвячено 75-ій річниці депортації кримських татар з Криму

Топ-5 порад, як вижити і вціліти під час обстрілів